Dowiedz się więcej o Festiwalu Organowym w Bazylice Mariackiej

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej to cykl wydarzeń, który od niemalże pół wieku stanowi nieodzowną część gdańskiej kultury muzycznej. Jako jeden z najstarszych festiwali na Pomorzu na stałe zapisał się na kartach historii i jest swoistym filarem tradycji muzycznej tego regionu. Rokrocznie festiwal przyciąga tysiące słuchaczy z całego świata, którzy pragną

obcować z muzyką wykonywaną na prawdziwym dziele sztuki – zabytkowym 46-głosowym monumentalnym instrumencie organowym.


Przed nami 46. edycja festiwalu, a zatem po raz kolejny zapraszamy Państwa do wspólnego odkrywania uroków muzyki organowej w najlepszym wydaniu pod gwiaździstym sklepieniem Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Koncerty festiwalowe odbywać się będą w każdy piątek lipca i sierpnia o godz. 20:15. Dodatkowo, jak co roku, 15 sierpnia (wtorek) o godzinie 20:30 będzie miał miejsce uroczysty koncert celebrujący Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podczas wszystkich dziewięciu koncertów festiwalowych zanurzymy się w wyjątkowym brzmieniu organów, każdorazowo w nieco innym wydaniu. Już 7 lipca, kiedy to odbędzie się pierwszy recital, i w każdy kolejny piątek aż do 25 sierpnia będą Państwo mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z szerokim repertuarem organowym, począwszy od muzyki dawnej, przez dzieła doby romantyzmu, aż po kompozycje współczesne, w tym dwa koncerty poświęcone trudnej sztuce organowej improwizacji na najwyższym poziomie. Wyjątkowa przestrzeń Bazyliki Mariackiej sprawi, że każdy koncert festiwalowy stanie się doświadczeniem bardzo szczególnym, wielowymiarowym, otwierającym duszę na zupełnie nowy rodzaj wrażliwości.

Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje występ gdańskiego organisty, kompozytora i dyrygenta Andrzeja Szadejki. Podczas kolejnych koncertów z recitalami solowymi wystąpią Anna Przybysz oraz Jakub Garbacz, a także artyści zagraniczni – Olivier Eisenmann (Szwajcaria) i Johannes Unger (Niemcy). Obok koncertów poświęconych w pełni muzyce organowej, podczas jednego z wydarzeń wnętrza Bazyliki wypełnią wdzięczne brzmienia saksofonu, które w duecie z organami stworzą niepowtarzalne w swoim zamyśle improwizacje w wykonaniu dyrektora festiwalu Bogusława Grabowskiego i jazzowego saksofonisty Macieja Sikały. Oprócz dzieł instrumentalnych w repertuarze nie zabraknie również muzyki wokalnej.

Na drugim koncercie festiwalowym wraz z sopranistką Anną Mikołajczyk-Niewiedział wystąpi zorganizowany na wzór XVII-wiecznych towarzystw muzycznych Chór Kameralny Collegium Musicum pod dyrekcją Janusza Wilińskiego. Na tym samym koncercie zabrzmią ponadto dzieła organowe w wykonaniu Patryka Dopke, drugiego organisty Bazyliki Mariackiej. Wydarzeniem, które na stałe wpisało się w tradycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej, jest koncert z okazji najważniejszego Święta Bazyliki Mariackiej w Gdańsku – Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z tej okazji zapraszamy na dodatkowy koncert, podczas którego wystąpi uznany na całym świecie Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją znakomitego Maestro Jana Łukaszewskiego. Wydarzenie to odbędzie się 15 sierpnia o godzinie 20:30. Zwieńczeniem 46. edycji festiwalu będzie prezentacja autorskiego projektu czterech toruńskich artystów muzyków w postaci improwizacji zatytułowanych „Ex Tempore”. W przedsięwzięciu biorą udział: Paweł Głowiński – organy, ks. Mariusz Klimek – kantor, Maciej Afanasjew – skrzypce elektryczne i Tomasz Klepczyński – klarnet. „Ex Tempore” to koncept, w którym sacrum spotyka się z profanum, średniowieczny śpiew łączy się z nowatorskim brzmieniem organów, skrzypiec elektrycznych i klarnetu. Projekt ma charakter wielowymiarowy i unikalny. Finałowy koncert festiwalu będzie więc wydarzeniem, którego nie można przegapić.

Serdecznie zapraszamy!

Bilety w cenie: 45/30 PLN do nabycia online
https://festiwalorganowy.interticket.pl oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem.

Szczegóły festiwalu dostępne są na stronie internetowej: https://www.festiwalorganowy.pl
oraz na oficjalnym fanpage’u pod adresem: https://facebook.com/bazylikamariacka.

Organizatorzy: Gdańskie Centrum Organowe, Fundacja NOVA ARTE, Bazylika Mariacka w Gdańsku, Fundacja Pro Basilica Gedanensis, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Patroni honorowi: Abp Tadeusz Wojda Metropolita Gdański, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Gość Niedzielny, trojmiasto.pl

Organizatorzy

Dofinansowano ze środków miasta gdańska